Bilim adamları mercanlar için bir stres testi geliştirdi: okyanusları kurtarmaya yardımcı olacakMercanların ölümü dünyadaki okyanusları etkiler. Bu iklim değişikliğinin bir sonucudur. Sorun, mercanların okyanus ısınma hızına ayak uyduramamasıdır. Özellikle, sadece bir santigrat derece sıcaklık artışı sağlıklı mercan resifleri yapabilir. Bununla birlikte, bazı mercanlar sıcaklık artışına daha dayanıklıdır. Yaşam alanlarını etkili bir şekilde korumak için, hangi mercan ve resif alanlarının iklim değişikliğine daha dayanıklı olduğunu ve bu nedenle hayatta kalma şansının daha yüksek olduğunu belirleyin. Bir grup bilim adamı özel bir test sistemi geliştirdi, Global Değişim Biyolojisi dergisini bildirdi .

Mercanların ölümü dünyadaki okyanusları etkiler. Bu iklim değişikliğinin bir sonucudur. Sorun, mercanların okyanus ısınma hızına ayak uyduramamasıdır. Özellikle, sadece bir santigrat derece sıcaklık artışı sağlıklı mercan resifleri yapabilir. Bununla birlikte, bazı mercanlar sıcaklık artışına daha dayanıklıdır. Yaşam alanlarını etkili bir şekilde korumak için, hangi mercan ve resif alanlarının iklim değişikliğine daha dayanıklı olduğunu ve bu nedenle hayatta kalma şansının daha yüksek olduğunu belirleyin. Bir grup bilim adamı özel bir test sistemi geliştirdi, Global Değişim Biyolojisi dergisini bildirdi .

“Sert” mercan resiflerini tanımlamak ve korumak için, Konstanz Universität biyolog Profesör Christian Wolstra liderliğindeki bir araştırma ekibi, mercanın ısı direncini değerlendirmek için ekspres bir stres testi geliştirdi.

CBASS Otomatik Stres Beyazlatma Sistemi (CBASS), mercanların sahada ve bir gün boyunca termal stabilitesini değerlendirmemizi sağlar. Bu, laboratuvarda genellikle birkaç haftadan aylara kadar süren modern deney prosedürlerinden çok daha hızlıdır.

Test sistemi yüksek hareket kabiliyetine sahiptir, teknelere yerleştirilebilir ve kullanımı kolaydır. Mercanlar toplandıkları yerde test kutularına yerleştirilir ve daha sonra çeşitli sıcaklıklarda termal maruz kalmaya maruz kalırlar. Araştırmacılar daha sonra sonuçları kaydedebilir ve farklı mercanların aynı sıcaklık etkileri setine nasıl tepki verdiğini karşılaştırabilir.

Bu test yönteminin avantajı standardizasyonudur: bir deneyin sonuçlarını dünyadaki birçok mercandan toplanan verilerle karşılaştırarak, incelenen mercanların termal toleransının doğru bir değerlendirmesini alabilirsiniz.

Bu test sistemi çok uygun olduğu için, mercan resiflerinin küresel bir devlet haritasının oluşturulmasını destekleyebilir.

Mercan resif direncine genel bir bakış elde etmek, mercan resiflerinin kurtarılıp kurtarılmayacağına karar vermek için önemli bir temel olabilir. Ne yazık ki, bilim adamları tüm mercanları kurtaramazlar, bu nedenle iklim değişikliği arasında en yüksek hayatta kalma olasılığı olan mercanlara ve ekosistemlere odaklanmak isterler. Bu okyanusları kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar