Araştırma insan beyni düzenli ve daha büyük bir form geliştiriyor


New England Üniversitesi'nden bilim adamları beynin evrim yeni bir çalışma yürüten zamanla şekli sadece “doğru” arttı, ama aynı zamanda haline geldiğini tespit raporları Royal Society B. Tutanaklarının
Beynin büyüklüğü uzun zamandır yaşayan bir yaratığın evriminden bahseden ana faktör olsa da, yapısında çok sayıda farklılık olduğu için formun doğruluğunu değerlendirecek hiçbir çalışma yoktu. 


Araştırmacılar, evrim sırasında insanların neden beynin böyle bir şekli ve büyüklüğü aldığını merak ediyorlar. Soruyu cevaplamak için, primatların beyninin üç boyutlu dijital rekonstrüksiyon örneklerini kullanarak büyük bir evrimsel analiz gerçekleştirdiler.

Sonuçlar şempanzeler, papyon maymunları ve insanlar gibi türlerin beyinlerinin hızla evrim ile genişlediğini göstermektedir. Bu özellikler diğer türlerde farklılık gösterir: Yeni Dünya'nın lemurları ve maymunları, daha yavaş gelişir.

Isı haritaları, insan beyninin prefrontal kortekste karakteristik olarak dışbükey olduğunu, babunlarda ise zamansal ve oksipital bölgelerde değişiklikler meydana geldiğini göstermektedir. 


Yorum Gönderme

0 Yorumlar